Něco málo z historie Blue Volley Ostrava

Pro získání základní orientace je potřeba malý exkurz do minulosti. V roce 2008 vznikl ve Frýdku–Místku na popud bývalého volejbalisty pana Vavřince Pečínky, majitele firmy  ANAJ, Czech s.r.o., Školní sportovní klub Beskydy, který se zaměřil na pozvednutí kvantitativní i kvalitativní úrovně chlapeckého volejbalu ve Frýdecko-Místeckém regionu s dlouhodobým jasným cílem – postupně vybojovat extraligu, nejvyšší volejbalovou soutěž, ve všech chlapeckých věkových kategoriích a v rámci ní vyhrát titul mistrů republiky. Základní filozofie ŠSK Beskydy je však taková, že by tohoto cíle mělo být dosaženo převážně vlastními silami, s hráči vychovanými na půdě ŠSK Beskydy. Právě tato filozofie spolu s dalšími faktory podnítila vznik unikátního projektu, tzv. Beskyďáčku. Jedná se o zcela inovativní způsob výchovy dětí ke sportu již od 1. třídy formou tzv. barevného minivolejbalu (barevný proto, že jednotlivé kategorie jsou odlišeny barevně – např. 1. třída žlutý minivolejbal, 2. třída oranžový atd.). Barevný minivolejbal je založen na principu spolupráce profesionálních trenérů s pedagogickými pracovníky, kteří společně vytvářejí prostor pro motorický rozvoj dětí na I. stupni ZŠ. Zcela nová metodika barevného minivolejbalu umožňuje pracovat s dětmi již od 1. třídy. Chlapci i děvčata mohou až do 5. třídy trénovat a hrát společně, aniž by některé pohlaví výkonnostně „vyčnívalo“. Dětem jsou postupně nabízeny aktivity odpovídající jejich biologickému vývoji a tím pádem nejsou přetěžovány. Hřiště na minivolejbal je také menší a má nižší síť, míče pro menší děti jsou lehčí

Implementace minivolejbalu do života I. stupně základních škol umožní přirozený návrat volejbalu, potažmo sportu vůbec, také na II. stupeň, kde pak přirozeně navazuje přechod do oddílu klasického volejbalu. Minivolejbal je tedy vlastně tréninkový a motivační prostředek pro děti, které ještě nejsou schopny hrát šestkový volejbal (technické, zdravotní, kondiční a prostorové nároky), ale které nechceme ztratit v souboji s ostatními míčovými hrami. Důležité je „hrát” od první třídy základní školy a zaujmout děti (zejména kluky) pro náš sport. Barevný minivolejbal podporuje také Český volejbalový svaz. Odborníci na práci s mládeží pod vedením Dr. Haníka (předseda Českého volejbalového svazu) vypracovali metodiky barevného minivolejbalu a jsou v něm pořádány celorepublikové turnaje (více informací o barevném minivolejbale na webových stránkách ŠSK Beskydy, nebo přímo na stránkách Českého volejbalového svazu).

V průběhu tří let intenzivní práce získal tým ŠSK Beskydy poměrně hodně zkušeností, které je možné využít a uplatnit dále. A právě toho chceme využít také v Ostravě, kde je situace v chlapeckém volejbale obdobná, či možná ještě o něco nepříznivější vzhledem ke specifikům „velkoměsta“. Z tohoto důvodu došlo v roce 2011 k transformaci Volejbalového centra mládeže Ostrava, které v Ostravě působilo na poli práce s mládeží v oblasti volejbalu od roku 2008, na Školní sportovní klub Ostrava. ŠSK Ostrava bude víceméně kopírovat cestu a postupy ŠSK Beskydy, s přihlédnutím k přirozeným rozdílům mezi danými lokalitami. V současné době již naplno trénují týmy mladších a starších žáků a úspěšně se rozvíjí spolupráce se základními školami, na kterých vznikají jednotlivé tréninkové skupiny Ostraváčku, což je Ostravská obdoba Beskyďáčku.

V sezóně 2011/2012 se mladší a starší žáci ŠSK Ostrava účastní oficiálních soutěží pod hlavičkou Českého volejbalového svazu – Krajského poháru a Krajského přeboru. K 31.12.2011 bylo v ŠSK Ostrava registrováno 25 mladších a starších žáků a 110 dětí 1.-5. tříd v Ostraváčku v základních školách po celé Ostravě. V průběhu roku 2012 navážeme spolupráci s dalšími ZŠ v Ostravě a otevřeme několik dalších tréninkových skupin Ostraváčku.

Aby všechny naše plánované aktivity mohly být úspěšně rozvíjeny a naše cíle naplňovány, je zapotřebí především dvou věcí – lidských a finančních zdrojů, které spolu velmi úzce souvisí. V současné době zajišťuje z valné části finanční náklady klubu firma ANAJ pana Pečínky, Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Městský obvod Ostrava – Poruba a Městský obvod Ostrava – Jih.